Esperal znany również jako disulfiram, jest lekiem używanym w terapii uzależnienia od alkoholu. Stosowany jest w implantach wszywanych pod skórę, których działanie polega na blokowaniu procesów związanych z metabolizmem alkoholu, pomagając Pacjentowi w utrzymaniu abstynencji. Mimo, że jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów, przez który wiele osób przechodzi bez problemów, metoda ta jak w przypadku każdego zabiegu może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi.
Jak działa Esperal?
Esperal jest lekiem stosowanym podczas zaszycia alkoholowego jako jeden z elementów terapii uzależnienia. Podawany jest w formie tabletek, które zaszywane są w ciele Pacjenta w celu wywoływania nieprzyjemnych reakcji organizmu po wypiciu alkoholu. Substancja bazuje na mechanicznie chemicznym, który blokuje proces rozkładu alkoholu w organizmie, potęgując negatywne skutki zatrucia alkoholowego, co skutkuje takimi objawami jak bóle głowy, nudności i wymioty, uczucie gorąca czy kołatanie serca. Reakcje są intensywne i pojawiają się już w pierwszych minutach po spożyciu substancji, utrzymując się nawet do kilkunastu godzin.
Pacjentom zaleca się unikanie spożywania alkoholu nie tylko w czystej formie, ale również produktów pokrewnych, takich jak niektóre leki, płyny do płukania jamy ustnej lub produkty spożywcze.
Możliwe skutki uboczne po wszyciu Esperalu
Twardy guz, zgrubienia i obrzęki
Zarówno po zabiegu jak i przez kilka następnych dni Pacjent może zaważyć twardy guz po wszyciu esperalu w miejscu wszczepienia implantu. Jest to wynik reakcji organizmu na ciało obce lub efekt samego zabiegu. W większości przypadków zmiany te nie są groźne i ustępują samoistnie. Warto jednak obserwować zmianę i monitorować ją pod kątem wystąpienia innych komplikacji. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.
Zgrubienie w miejscu wszywki jest wynikiem tkliwości lub twardnienia otaczających tkanek. Jest to zazwyczaj naturalny proces gojenia się rany, jednak może się zdarzyć, że jest to reakcja organizmu na powstający stan zapalny. Podobnie jak w przypadku guza, zaleca się obserwację zmiany oraz zgłoszenie się do lekarza w przypadku wątpliwości oraz wystąpienia innych objawów typowych dla zapalenia, takich jak ból czy gorączka.
Stan zapalny i ropa
Innymi objawami świadczącymi o możliwym stanie zapalnym po wszyciu esperalu są zaczerwienienie i obrzęk w okolicach rany. Podobnie jak w przypadku guza, silny stan zapalny jest sygnałem ostrzegawczym, który należy skonsultować z lekarzem.
Wśród objawów może wystąpić również zakażenie miejsca wszycia, które objawia się nagromadzeniem ropy. Powstające ropnie wymagają natychmiastowego leczenia w celu uniknięcia komplikacji.
Rany i torbiele
Rana po wszywce powinna zagoić się w miarę upływu czasu. W przypadku zauważenia ropy, krwawienia lub nieprawidłowego procesu gojenia, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Może to świadczyć o zakażeniu lub innych komplikacjach, które wymagają interwencji. Należy również obserwować ranę pod kątem występowania wycieków, które mogą świadczyć o zakażeniu lub nieprawidłowym gojenia się rany. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza szczególnie w przypadku wystąpienia bólu i gorączki.
Torbiel w miejscu wszycia występuje stosunkowo rzadko. Jest to efekt gromadzenia się płynów w okolicach miejsca zabiegu lub reakcji organizmu na zaszytą substancję. W przypadku stwierdzenia występowania torbieli, lekarz podejmuje dalszą diagnostykę oraz dobiera odpowiednią metodę leczenia.
Złe samopoczucie po zaszyciu
Złe samopoczucie po wykonanym zabiegu zazwyczaj obejmuje ogólne uczucie dyskomfortu, zmęczenie oraz bóle głowy. Jest to wynik reakcji organizmu na nową substancję znajdującą się w ciele oraz zabieg chirurgiczny. Objawy te ustępują w miarę przyzwyczajenia się organizmu.
Należy pamiętać, że złe samopoczucie po wszyciu esperalu wystąpi również po spożyciu alkoholu. W trakcie terapii od Pacjenta wymagana jest całkowita abstynencja, której nieprzestrzeganie będzie skutkować zwielokrotnieniem objawów zatrucia alkoholowego. Objawy takie jak nudności, uderzenia gorąca, kołatanie serca czy stany lękowe są nazywane reakcją disulfiramową i mają na celu zniechęcenie Pacjenta do przyjmowania substancji alkoholowych.
Wśród objawów może wystąpić również zakażenie miejsca wszycia, które objawia się nagromadzeniem ropy. Powstające ropnie wymagają natychmiastowego leczenia w celu uniknięcia komplikacji.
Kompleksowe leczenie alkoholizmu - Nieinwazyjne - Pakiet podstawowy
1099 zł
Kup wszystkie kroki w pakiecie – taniej online!
Dlaczego warto?
- Pomoc w odstawieniu
- Przerwanie ciągu alkoholowego
- Likwidacja objawów odstawiennych
- Wyrównanie elektrolitów
Kompleksowe leczenie alkoholizmu - Nieinwazyjne - Pakiet standardowy
1699 zł
Kup wszystkie kroki w pakiecie – taniej online!
Dlaczego warto?
- Konsultacja lekarska
- Konsultacja psychiatryczna
- Indywidualne podejście
- Prywatność
Kompleksowe leczenie alkoholizmu - Nieinwazyjne - Pakiet VIP
1999 zł
Kup wszystkie kroki w pakiecie – taniej online!
Dlaczego warto?
- Konsultacja chirurgiczna
- Kwalifikacja do zabiegu
- Indywidualnie dobrany lek
- Wysoka skuteczność
- Pomoc w problemie
Kompleksowe leczenie alkoholizmu - Nieinwazyjne - Pakiet Exclusive
2999 zł
Kup wszystkie kroki w pakiecie – taniej online!
Dlaczego warto?
- Profesjonalna sesja terapeutyczna
- Gwarancja dyskrecji
- Kompleksowa diagnoza
- Wsparcie
- Indywidualny plan terapii
Czy wszywka powinna boleć?
Dyskomfort i ból w miejscu wszycia esperalu jest naturalną reakcją po wykonaniu zabiegu, który może być wynikiem podrażnienia nerwów lub napięcia mięśniowego. Dolegliwości fizyczne powinny być znikome oraz ustąpić samoistnie po kilku dniach. Alarmującą sytuacją powinny być silne i narastające bóle W przypadku utrzymujących się bólów warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych.
Jak radzić sobie z powikłaniami - podsumowanie
Zabieg wszycia Esperalu jest prostym i bezpiecznym zabiegiem, jednak podobnie jak przy innych tego typu procedurach, w niektórych przypadkach mogą wystąpić powikłania. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza dotyczących opieki po wykonanym zabiegu. Należy obserwować miejsce po zabiegu pod kątem niepokojących objawów a w przypadku ich wystąpienia skonsultować się ze specjalistą. Ważne jest zachowanie abstynencji w procesie leczenia, aby uniknąć powikłań po wszyciu oraz zwiększyć skuteczność terapii.
Jeśli przeszedłeś/aś zabieg zaszycia alkoholowego i masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą ds. uzależnień.